ورود سه شنبه 08 مهر ماه 1399
   
Module Border Module Border
  متن / HTML 

به نام او که مبداء کلام است

در پی فرمان تاریخی حضرت امام در 21 فروردین ماه 1358 و افتتاح حساب 100 و توجه عموم به این امر مهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بیست و پنجم اردیبهشت ماه فعالیت خود را آغاز کرد . اساسنامه بنیاد در تاریخ هفدهم آذر ماه 1366 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید .

متن فرمان تاریخی در مورد افتتاح حساب 100 و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز ، برادارن و خواهران دلیر و مبارز – ایدهم الله تعالی – اینک به مرحله حساسی از دوران انقلاب اسلامی خود رسیده ایم ، دوران سازندگی ، دورانی که باید از ثمرات مردم محروم و ستمدیده ایران بهره مند شوند . دورانی که باید شکوه نظام عدل اسلامی را لمس کنید . دورانی که باید همه دست به دست هم بدهیم تا ریشه فقر و استضعاف را بر کنید . شما مردم شریف ایران در جریان مبارزه با اسعمار و استثمار پیروزی بزرگی بدست آورید و توانستید با اتکاء به خدای متعال و وحدت کلمه ومشارکت قشرها بر طاغوت زمان غلبه کنید و پشت ابر قدرتها را بلرزانید ، اکنون نیز با خودیاری و همکاری برای مبارزه علیه فقر و محرومیت بسیج شود و با تایید الهی یه نجات مردم مستضعف کمر همت ببندید . در رژیم منفور پهلوی مسئله مسکن یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی مردم ما بوده است . بسیاری از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانکها و سودجویان و غارتگران بسر می بردند تا بتوانند پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند . قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم بکلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله ها و اطاقکهای تنگ و تاریک و خرابه ها بسر می برند و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان بایستی برای اجاره آن بپردازند و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعه ما با چنین مصیبتی دست به گریبان است . نظام اسلامی چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد و این از حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد ، مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند . هه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد . بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشید و بر همه مردم است که در این موارد همکاری کنند .

اینجانب حسابی به شماره یکصد (100) در تمام شعب بانک ملی افتتاح کرده و از همه کسانی که توانایی دارند دعوت می کنم که برای کمک به خانه سازی برای محرومان به این حساب پول واریز کنند و در هر شهر از بین افراد صالح و مورد اعتماد گروهی حداقل مرکب از سه نفر از مهندسان و کارشناسان شهرسازی و خانه سازی و یکنفر روحانی و یک نماینده دولت انتخاب شوند تا با صرفه جویی و دقت کامل خانه های ارزان قیمتی بسازند و در اختیار محرومان قرار دهند و در این طرح به هیچ وجه پولی در برابر خرید زمین پرداخت نشود .

من امید وارم همه کسانی که زمین های وسیعی در اختیار دارند به این امر مهم اسلامی و انسانی کمک کند و نیروی کار و کارگری به طور وسیع به کار افتد و دولت نیز تصمیمات لازم را در تامین آب و برق و آسفالت و وسایل ایاب و ذهاب و مدرسه و درمانگاه و دیگر نیازمندی های عمومی فراهم سازد .

بنیاد مسکن نیز باید به کمک این طرح بشتابد و از اموال مصادره شده خاندان پهلوی و اطرافیانش در این طرح استفاده شود و نیز دولت باید در طرحهای اساسی و دراز مدت خود برای حل این مشکل در سطح عموم طرحهایی تهیه کند و اکنون این یک تجربه تازه از بسیج نیروی انتظامی ایمان جامعه در راه تعاون اسلامی و مبارزه با محرومیت است که ملت با توفیق الهی باید از آن نیز سرافراز در آید من با کمال تواضع از ملت عزیز در این امر حیاتی استمداد می کنم و سلامت و سعادت همگان را خواستارم .

روح الله الموسوی الخمینی

21/1/1358

Module Border Module Border
 
Copyright (c) 1399/07/08 بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان شهرضا
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا